ّ

خطا!

نمایش خطا!

رمز خود را فراموش کرده اید؟

خطا!

خطا

مخفی خطا!

بستن

آموزه های تولید و توزیع سه جنبه گسترده رشد اقتصادی، مبانی نظری توزیع و رقابت

قیمت: 150000 ریال

گسترش اندیشه‌های اسلامی - شیعی نیازمند تلاش‌ها و پژوهش‌های مداوم و منظمی است که همزمان با درک حقایق از متون دینی، پاسخ‌های مناسبی برای موضوعات روزآمد و مبتلابه جامعه اسلامی فراهم آورد. با ظهور انقلاب اسلامی در ایران، انتظارات از پژوهشگران مطالعات اسلامی به منظور پاسخگو‌یی به نیازهای علمی به‌ویژه در ساحت پژوهش‌های میان‌رشته‌ای و تطبیقی در علوم اسلامی و انسانی افزایش یافت. با روی‌کار‌آمدن حکومت و دولت اسلامی، نیاز به مبانی نظری در حیطه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در مدیریت کشور دوچندان شد. در این میان، اقتصاد اسلامی همپای سایر عرصه‌ها بالیدن گرفت و ادبیات آن در دانشگاه‌ها و مراکز حوزوی تولید و گسترش یافت.
قرآن کریم به عنوان مهم‌ترین منبع اقتصاد اسلامی بر پای‌بست اندیشه توحیدی، ضمن توجه کامل و جامع به انسان و ارزش‌های انسانی و به دنبال آن، نقش اراده انسان‌ها در پذیرش، تنظیم و تبعیت از قوانین اقتصادی طرحی نو در اقتصاد درانداخته و مبانی و اهدافی را برای اقتصاد برشمرده که تفاوت اساسی با مبانی و اهداف رفتاری اقتصادهای مطرح در دنیای معاصر دارد.
یکی از بحث‌های کلیدی در اقتصاد قرآنی، مباحث تولید و توزیع است. در این اثر، تلاش شده است رشد اقتصادی، مبانی نظری توزیع و رقابت از چشم‌انداز قرآن کریم مورد بررسی قرار گیرد و میان دیدگاه‌های قرآنی و نظرها و نظرات رقیب در اقتصاد غرب، مقایسه‌ای گذرا درگیرد تا نقاط اشتراک و افتراق برداشت‌های قرآنی برجسته شود. در این پژوهش، ضمن تکمیل مطالعات پیشین در این زمینه، ابعاد جدیدی از تولید و توزیع مجال طرح یافته تا بتوان از این طریق گامی در جهت توسعه و تقویت مبانی نظری اقتصاد اسلامی برداشت و زندگی و رفاه انسان مسلمان را ارتقا بخشید.
از پژوهشگر محترم آقای دکتر سید‌محمد حسینی و ناظر ارجمند آقای دکتر علی‌اکبر ناجی میدانی و ارزیابان عزیز حجت‌الاسلام و ‌المسلمین آقای دکتر محمدرضا کاظمی گلوردی و آقای دکتر تقی ابراهیمی سالاری و مدیر محترم گروه فقه کاربردی حجت‌الاسلام و المسلمین آقای علی شفیعی و کارشناس محترم گروه آقای مجتبی فانی که هر‌یک به سهم خود در سامان‌یافتن این اثر تلاش کردند، سپاسگزارم. نیز از ریاست محترم دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی حجت‌الاسلام و المسلمین آقای مسعودی و ریاست محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر لک‌زایی که با حمایت و مساعدت‌های آنان این پژوهش به سرانجام رسید، تشکر می‌کنم. نیز از نشر پژوهشگاه که عهده‌دار آماده‌سازی فنی و چاپ و نشر اثر حاضر بوده و هست، سپاسگزاری می‌کنم.
محققان و پژوهشگران مسلمان معتقدند قرآن به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین منبع اسلامی در شناخت معارف و نظام‌های معرفتی، اجتماعی و اقتصادی می‌تواند کمک بزرگی به انسان و زندگی انسانی در عرصه‌های مختلف داشته باشد. در کنار قرآن، سنت، گفتارها و رفتارهای رسیده از معصومان علیهم السلام نیز انسان را در مسیر صحیح هدایت خواهد کرد؛ بنابراین مسیر پژوهشی محقق اقتصادی اسلامی سهل و ممتنع است. از یک سو لازم نیست به ابداع مکتب بپردازد و از‌این‌رو کارش ساده‌تر از یک محقق غیر‌اسلامی به نظر می‌رسد و از سوی دیگر باید از متون دینی، مبانی و اهداف را استنباط و کشف کند که این امر کار محقق اسلامی را مشکل می‌سازد. شهید محمد‌باقر صدر در اقتصادنا می‌گوید: کار ‌اندیشمند اقتصاد اسلامی تنها اکتشاف و جستن است؛ در‌حالی‌که کار ‌اندیشمند سرمایه‌داری و سوسیالیسم تکوین و ابداع مکتب است. وظیفه ‌اندیشمند اقتصاد اسلامی نمایاندن مبانی اساسی مکتب، کشف قواعد اصلی و اهداف، محو غبار تاریخ از مبانی و قواعد و پاک‌کردن تأثیرات نامطلوب زمان است .

کتاب های مشابه

نظریه های زبان شناسی دانشمندان مسلمانان در دوره شکوفایی تمدن اسلامی
نظریه های زبان شناسی دانشمندان مسلمانان در دوره شکوفایی تمدن اسلامی
190000 ریال
نظریه های زبان شن...

سید حسین سیدی
نظریه معنویت در قرآن
نظریه معنویت در قرآن
120000 ریال
نظریه معنویت در ق...

محمد مسعود سعیدی...
مکتب های عرفانی حوزه های علمی شیعه در هند و پاکستان
مکتب های عرفانی حوزه های علمی شیعه در هند و پاکستان
140000 ریال
مکتب های عرفانی ح...

غلامرضا جلالی
درآمدی بر هنجارسازی اجتماعی
درآمدی بر هنجارسازی اجتماعی
130000 ریال
درآمدی بر هنجارسا...

سید محسن میرسندسی...
بررسی جامعه شناختی الگوی اسلامی پیشرفت بر اساس آموزه های قرآن با تاکید بر کنش های اجتماعی
بررسی جامعه شناختی الگوی اسلامی پیشرفت بر اساس آموزه های قرآن با تاکید بر کنش های اجتماعی
160000 ریال
بررسی جامعه شناخت...

سید علی نقی ایازی...
زمانه، زندگی و کارنامه ملاحسین واعظ کاشفی
زمانه، زندگی و کارنامه ملاحسین واعظ کاشفی
170000 ریال
زمانه، زندگی و کا...

مصطفی گوهری فخرآباد...
فرهنگ چند معنایی روایتی دیگر از اسلام
فرهنگ چند معنایی روایتی دیگر از اسلام
220000 ریال
فرهنگ چند معنایی...

توماس باوِر
بافتارهای خیزش علمی شیعه در سده های چهارم و پنجم قمری با تاکید به آثار شیخ مفید
بافتارهای خیزش علمی شیعه در سده های چهارم و پنجم قمری با تاکید به آثار شیخ مفید
100000 ریال
بافتارهای خیزش عل...

محمد باغستانی کوزه‌گر...

دیدگاه ها

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

برای ارسال دیدگاه وارد/عضو شوید.