ّ

خطا!

نمایش خطا!

رمز خود را فراموش کرده اید؟

خطا!

خطا

مخفی خطا!

بستن

جایگاه زنان در قرآن و عهدین با رویکردی بر جایگاه اجتماعی(سرمه ی سعادت 76)

انتشارات: مرکز نشر هاجر
قیمت: 35000 ریال

« الحمدلله نزّل الکتاب بالحقّ مصدّقاً لما بین یدیه من التّورات و الانجیل و الصّلوة علی الرّسول الامین و آله الطّاهرین و علی جمیع الانبیاء و المرسلین و من یهدی بهداهم الی یوم الدّین »
شکر و حمد بی‌کران خداوندی را که بر بندگان خویش منت نهاد و آنان را در وادی ظلمت واننهاد و با برانگیختن انبیا و نزول کتب آسمانی، چراغ هدایت را فراراهشان بر افروخت و عنایت و رحمت واسعه خویش را شامل حالشان ساخت و با تشریع قوانین و احکامی استوار در مجموعه‌هایی به نام ادیان، راه درست زندگی کردن را به بشریت نمایاند. هرچند که دست‌اندازی بشر گمراه در برخی از ادیان الهی سبب شده است که بسیاری از حقایق، وارونه جلوه کند و بشر از دست یابی به قوانین حقیقی الهی محروم گردد، اما در آخرین و جامع‌ترین کتاب آسمانی، قرآن کریم، که از هرگونه تحریف و تغییر مصون مانده است، قوانین و احکام حقیقی الهی از جمله قوانین و احکام مربول به زنان و جایگاه آنان در جامعه به گونه‌ای روشن و کاربردی بیان شده است. در قرآن کریم حدود 400 آیه در مورد زنان نازل گردیده که بیانگر اهتمام این کتاب الهی به جایگاه زنان است.
جایگاه اجتماعی، مقام و موضعی است که یک فرد در جامعه دارد. توان فرد در برخورداری از یک سری امکانات و پیروی وی از اصول و ایده آل‌های جامعه تعیین کننده جایگاه اجتماعی وی است. سعادت و شقاوت آدمی در روابط او با دیگران رقم می‌خورد. این رابطه بسته به این است که ما، جایگاه فردی و اجتماعی خود را چگونه ارزیابی کنیم. ارزش‌هایی که باعث تعیین جایگاه اجتماعی افراد می شود همواره در کانون توجه مباحث فلسفی و علوم اجتماعی بوده است. دین یک برنامه زندگی است و انسان همواره در تلاش بوده تا با تفکر و نگرش به ادیان، شأن وجودی و جایگاه اجتماعی خویش را باز شناسد. در این میان زن به عنوان نیمی از پیکره اجتماع بی‌گمان در شکل‌گیری جامعه انسانی نقش مهمی ایفا می‌کند. زن در فرهنگ‌سازی جوامع بشری تأثیر بسزایی داشته و دارد. براین اساس، همواره مورد گفت‌وگوی اندیشمندان جهان بوده است. در این راستا پژوهشگران مسلمان نیز در عرصه‌های گوناگون علمی و دینی به آن پرداخته‌اند. قرآن کریم، بزرگترین معجزه رسول اکرم‌صلّی‌الله‌علیه‌وآله کتاب زندگی و عملی کلیّه انسان‌ها، به ویژه آحاد مسلمانان جهان است. در رابطه با جایگاه زن نیز در قرآن سخن بسیار گفته شده است و پاسخ‌های مناسبی به شبهه‌افکنان داده شده است. این که زن در قرآن از چه جایگاه عظیمی برخوردار است، مبتنی بر این است که انسان در قرآن چه جایگاهی دارد. چون قرآن کریم هرگز برای هدایت مرد نیامده است بلکه هدف از نزول قرآن، هدایت انسان اعم از زن و مرد است.
تصورات نادرست از دین و این که دین، راهکارهایی عملی فرا راه انسان قرار نمی‌دهد و همچنین تصور نادرستی که از اسلام در زمینه مسائل زنان وجود دارد،
از جمله این که اسلام برای زنان جایگاهی قائل نیست یا این که نسبت به زن دیدی منفی دارد، تحقیق در این زمینه را ضروری ساخته است. به ویژه این که یکی از عوامل بدبینی مغرب زمین به ادیان در زمینه جایگاه زنان، نگاه کتاب مقدس عهدین به این قشر و تعلیمات کلیسا و ... بوده است. محققان غربی نظر عهدین را نظر دین الهی قلمداد کرده‌اند. برهمین اساس در این رساله سعی شده است با استناد به کتب مقدس سه دین بزرگ الهی، اسلام، مسیحیت و یهود تصویری صحیح از نگرش این ادیان نسبت به جایگاه زن در تحلیلی بی‌طرفانه ارائه گردد که مطالعه آن، هم رفع شبهه کند و هم به حقانیت ادیان حقیقی رهنمون شود.
اسلام در هر شرایطی برای آگاهی، بیداری، آزادگی، انتخاب و خلاقیت زن تاکید می‌ورزد و هرگز نگاه ابزاری به زن را بر نمی‌تابد. در حقیقت به دنبال این مسئله هستیم که غرب مسیحی که امروزه در نگاه بسیاری از مردم دنیا یکی از مدافعان جدی حقوق زن و آزادی زن است در کتاب مقدسش چگونه جایگاهی برای زن‌تر سیم کرده است.
آنچه در این اثر به عنوان کتاب مقدس مطرح می‌شود، کتابی است که امروزه مسیحیان به طور کامل و نیز یهودیان بخشی از آن رابه رسمیت می‌شناسند. کتاب موجود در دست پیروان این ادیان با آن کتابی که قرآن بیان می‌فرماید به حضرت موسی و عیسی علیهما السّلام، با اسامی تورات و انجیل داده شده است، تفاوت دارد. با این حال، آنچه مورد مطالعه ماست کتابی است که یهودیان و مسیحیان آن را به رسمیت شناخته و براساس آن رفتار می‌کنند.

کتاب های مشابه

ساز وکار حکومت اسلامی
ساز وکار حکومت اسلامی
10000 ریال
ساز وکار حکومت اس...

سهیلا مرادی
حجیت گفتار صحابه و تابعین در تفسیر
حجیت گفتار صحابه و تابعین در تفسیر
25000 ریال
حجیت گفتار صحابه...

فاطمه نظیر
خرافه گرایی و خرافه زدایی
خرافه گرایی و خرافه زدایی
30000 ریال
خرافه گرایی و خرا...

سکینه میرزایی
معیارهای روابط اجتماعی موفق از منظر قرآن
معیارهای روابط اجتماعی موفق از منظر قرآن
35000 ریال
معیارهای روابط اج...

سید عطیه خاتمی ساروی...
نظام توزیع ثروت در قرآن
نظام توزیع ثروت در قرآن
30000 ریال
نظام توزیع ثروت د...

عزت نیک یار
سفر و گردشگری
سفر و گردشگری
79000 ریال
سفر و گردشگری...

زهره پیروی
رزق و رزاقیت
رزق و رزاقیت
26000 ریال
رزق و رزاقیت...

زهرا سهرابی
جلوه های حیا در روابط خانوادگی
جلوه های حیا در روابط خانوادگی
30000 ریال
جلوه های حیا در ر...

سیده مرضیه علوی...

دیدگاه ها

اولین دیدگاه را ثبت کنید.

برای ارسال دیدگاه وارد/عضو شوید.