ّ

خطا!

نمایش خطا!

رمز خود را فراموش کرده اید؟

خطا!

خطا

مخفی خطا!

بستن
پنج کتاب تربیت فرزند که والدین باید بخوانند

پنج کتاب تربیت فرزند که والدین باید بخوانند

۱۳۹۹/۱۰/۲۰

 


پدر و مادر شدن احساس جدیدی است که هیچ گاه قبلا تجربه نکردیم. وقتی پدر و مادر می شویم باید مسئول تر و کامل تر باشیم تا بتوانیم فرزندان بهتری تربیت کنیم. برای ارتباط بهتر با فرزندان باید از یکسو شناخت کاملی از رفتار ها و نیاز های آنها پیدا کنیم و از سوی دیگر با روش های تربیت فرزند و مهارت های فرزند پروری آشنا شویم. اگر دوست دارید تا با دنیای فرزندانتان بیشتر آشنا شوید، برای شما چند پیشنهاد خواندنی درباره تربیت فرزند داریم.

 

«حق فرزندت بر تو آن است که بدانی او از توست و رفتار نیک و بدش در این دنیا با شیوۀ تربیت تو پیوند دارد و به دلیل مسئولیتی که برای تربیت فرزندان داری، موظف هستی که او را خوب و شایسته تربیت کنی و به جانب پروردگارش رهنمون باشی. به او کمک کن تا در ارتباط با تو و خودش از خداوند فرمان برد ! هم چنین توجه داشته باش که اگر او را به شایستگی تربیت کنی پاداش آن را خواهی یافت و چنانچه در تربیت او سهل انگاری نمایی مورد عقوبت خداوند قرار خواهی گرفت!» صحیفه سجادیه، دعای ۲۵.

 

۱. تربیت اثربخش: مهارت های فرزندپروری

بهترین روش تربیت فرزند، روش مقتدرانه و عقلانی است که در آن والدین تلاش می کنند در فضایی توام با احترام و محبت توقع و انتظارات و حدود فرزندان را نیز مشخص می کنند. در چنین فضایی، فرزندان با اعتماد به نفس و مستقل تربیت می شوند.  کتاب تربیت اثر بخش، اثر محمد عباسی نیا در شش فصل مباحث مختلف تربیت فرزند را بررسی می کند.

فصل اول به تربیت اثربخش، ساختار، نقش ها و ویژگی های خانواده ها، خصوصیات کودکان، اصول و روش های تربیتی و انواع رفتارهای ناسازگارانۀ فرزندان، فصل دوم به نقش بازی در رشد همه جانبۀ کودکان و انواع بازی ها و اسباب بازی ها، فصل سوم به عوامل مؤثر در افزایش حرف شنوی، فصل چهارم به اوقات فراغت، مسئولیت پذیری و آسیب شناسی اوقات فراغت، فصل پنجم به الگوی صحیح خواب کودکان، بدخوابی و برخورد مناسب با کودکان بدخواب و فصل ششم به وظایف و مسئولیت های والدین در قبال دختران و روش های عملی در تربیت آن ها پرداخته است.

۲. عطیه الهی: شیوه ترببت فرزند در قرآن و حدیث از دوران جنینی تا هفت سالگی

تربیت و فرزندپروری نه در زمان تولد، که از دوران انتخاب همسر و ایام بارداری آغاز می شود. توجه به توصیه های دینی و اخلاقی در زمان بارداری و همچنین تغذیه در این دوران بر شکل گیری هوش، استعدادها و خلق و خوی فرزندان تاثیر می گذارد. همچنین رعایت آداب و مستحبات مربوط به دوران ابتدایی تولد کودک مانند انتخاب نام، عقیقه‌کردن، کام‌برداشتن با تربت حسینی، دستور به تقوای والدین به‌خصوص مادر، دور‌بودن آن‌ها از گناه و .... ریشه‌های ایمان و محبت را در وجود فرزند تقویت می‌کند. تربیت صحیح کودک، نیازمند خودسازی والدین و ایجاد محیط سالم و امن برای رشد کودک و همچنین آگاهی آنها از شیوه های درست تربیت فرزند است. فاطمه سادات آقامیری در کتاب عطیه الهی تلاش کرده است تا با تلفیقی از آموزه های دینی و دین روانشناسی، راهنمای جامعی از ازدواج تا فرزندپروری را برای زوج های جوان فراهم کند.

۳. پنج گام در راه تربیت فرزندان برای زندگی در دنیای مجازی

شاید شما هم با من هم عقیده باشید که تربیت فرزند در دنیای کنونی نسبت به گذشته کمی سخت تر شده است. بخشی از این سختی به دلیل وجود فناوری هاییست که نه می توان آنها را رد کرد و نه می توان بی چون و چرا پذیرفت. فرزندان ما در کنار فناوری بزرگ می شوند و این یکی از چالش های والدین در عصر حاضر است. برای اینکه این چالش را به فرصت تبدیل کنیم یا حداقل فرزندانمان را از مضررات آن در امان نگه داریم، لازم است تا مهارت های خود را در همگام شدن با فناوری و تربیت فرزندان در دنیای فناوری افزایش دهیم. کتاب پنج گام در راه تربیت فرزندان برای زندگی در دنیای مجازی نوشته روح الله چاوشی تلاش دارد تا ما را با آموزش پنج گام مهم برای تربیت فرزندان در زندگی مجازی یاری کند. این پنج گام عبارتند از:

  1. تلاش کنیم مانند فرزندانمان با پیشرفت فناوری همگام شویم
  2. با اصلاح خود، الگوی مناسب برای فرزندانمان باشیم.
  3. با مشارکت فرزندانمان، نگرانی هایمان را در فضایی معتدل رفع کنیم؛
  4. فرزندانمان را بر پایه استفاده از توصیه های مثبت و ایجابی راهنمایی کنیم؛
  5. و به جای دادن ماهی، به فرزندانمان ماهی گیری بیاموزیم.

۴. تربیت برتر: آنچه والدین و معلمان باید بدانند

ارتباط صحیح بین پدر و مادر و روابط سالم آنان با کودکان، اولین ومهم ترین زمینه رشد و پرورش اخلاقی نونهالان است. اما چگونه می توان با کودکان ارتباطی سالم و صحیح برقرار کرد ؟ آیامی توان در برقراری ارتباط با کودکان از مهارت بیشتری برخوردار شد؟ شناخت سطح درک و فهم کودکان، موقعیت آنها، هنر گوش دادن، پذیرفتن و همدلی با کودک از جمله مهارت های مورد نیاز والدین برای ارتباط سالم و تربیت بهتر کودکان است که در این کتاب توضیح داده شده است. همچنین کتاب تلاش کرده است تا مراحل شکل گیری ارزش های دینی در کودکان و نوجوانان را برای والدین و معلمان شرح و آموزش دهد.

۵. کودک و نوجوان و تربیت جنسی

صحبت در مورد مسائل جنسی و سختی آموزش آن به فرزندان، نباید مانع از توجه به تربیت جنسی آنها شود. بی‌اطلاعی والدین و فرزندان از بسیاری از آموزش های جنسی مورد نیاز می‌تواند موجب دلهره، اضطراب، رفتارهای انحرافی و فشارها و بحران‌های اخلاقی و اختلال‌های جنسی گردد. بااین حال مهم است که تربیت جنسی منطبق با آموزه‌های فرهنگ اسلامی و قرآن و سنّت ارائه و انجام شود. کتاب کودکان و نوجوانان و تربیت جنسی تلاش دارد تا با نگاهی بومی و مبتنی بر آموزه های دینی، نکات و آموزش های لازم برای تربیت جنسی فرزندان در دوره کودکی و نوجوانی را ارائه دهد. این کتاب پس از ارائه کلیات و مفاهیم مرتبط با موضوع، در دو فصل به آموزش و تربیت جنسی کودکان و آموزش و تربیت جنسی نوجوانان می پردازد.

بسیاری از پدر و مادر ها اعتراف می کنند که معمولا آنچه که از تربیت فرزند آموختن از طریق تجربه روی فرزند اول بوده است و تازه برای فرزند دوم متوجه شده اند که چگونه باید رفتار کنند. برای اینکه فرزند اولمان موش آزمایشگاهی ما برای یادگیری تربیت فرزند نباشد باید سعی کنیم تا حد امکان، پیش از تصمیم برای به دنیا آوردن فرزند، آموزش ها و اطلاعات لازم برای آن را به دست بیاوریم. این فرایند یادگیری باید از پیش از به دنیا آمدن فرزند آغاز و تا هر زمان که نیاز باشد ادامه پیدا کند.

آیا این کتاب ها را خوانده اید؟ به نظر شما کتاب ها چقدر می توانند در آموزش ما برای تربیت فرزند موثر باشند؟