ّ

خطا!

نمایش خطا!

رمز خود را فراموش کرده اید؟

خطا!

خطا

مخفی خطا!

بستن
چرا باید کتاب بخوانیم؟ دوازده دلیل برای کتاب خواندن

چرا باید کتاب بخوانیم؟ دوازده دلیل برای کتاب خواندن

۱۳۹۹/۰۸/۲۷

 


بسیاری از ما به دلایل اقتصادی و مشکلات زندگی روزمره ممکن است وقت کمی را برای خودمان داشته باشیم و گزینه های مختلفی برای پر کردن این زمان خواهیم داشت. یکی از این گزینه ها، کتاب خواندن است. حالا سوال اینجاست که چرا باید از بین همه کار هایی که می توانیم انجام دهیم، کتاب خواندن را که عموما هم کار راحتی نیست انتخاب کنیم. بله درست شنیدید، کتاب خواندن کار راحتی نیست چون نیاز به تفکر دارد و تفکر کار سختی است، پس چرا باید این کار سخت را انجام دهیم؟ دلایل زیادی برای کتاب خواندن مطرح است که در این یادداشت سعی کردیم به طور مختصر به هر یک از آنها بپردازیم.

پیشرفت شغلی و حرفه ای

در شرایط امروز که علم و فناوری دائما در حال پیشرفت و تغییر هستند، نیاز به یادگیری مستمر و همسو با فناوری روز، بیشتر از گذشته احساس می شود. مدرسه و دانشگاه بسیاری از مهارت های لازم برای پیدا کردن شغل و پیشرفت شغلی را به ما یاد نمی دهند به همین دلیل ما به منابعی برای یادگیری نیازمندیم. پیشرفت شغلی و حرفه ای یکی از دم دستی ترین و مهم ترین دلایل کتاب خواندن برای بسیاری از افراد است. مطالعه کتاب های خوب در حوزه تخصصی و شغلی می تواند به بهبود جایگاه شغلی و موفقیت حرفه ای کمک می کند. اصلی ترین تاثیر کتاب ها در پیشرفت شغلی و حرفه ای، به دست آوردن ایده هایی از دل کتاب هاست که می تواند کسب و کار را متحول کند.

خواندن برای نوشتن

بسیاری از نویسنده ها بر این نکته تاکید می کنند که برای نویسنده خوب شدن، باید خواننده خوبی باشید. پس اگر به نویسندگی علاقه داشته باشید، رویای نوشتن کتاب را در سر داشته باشید و یا حتی نوشتن نیاز روزمره شما و بخشی از شغل شماست، یکی از راه هایی که نوشتن را در شما تقویت خواهد کرد، خواندن کتاب است. نویسنده های حرفه ای، کتاب ها را فرصت هایی برای به دست آوردن، یادگرفتن و الهام گرفتن می بینند.

سرگرمی

بسیاری از افراد، کتاب خواندن را به دیده سرگرمی نگاه می کنند و شاید بشود گفت حداقل فایده کتاب خواندن و به خصوص خواندن ادبیات، سرگرمی است. کتاب یکی از بهترین روش ها برای پر کردن اوقات فراغت است؛ چرا که هم سرگرمی گرانی نیست و به سادگی و با کمترین هزینه می توان آن را به دست آورد، هم دسترسی به آن ساده است و میتواند همه جا همراه ما باشد و هم به وسیله آن می توان بدون صرف هزینه به سرزمین های دور سفر کرد.

تقویت خیال پردازی

کتاب خواندن قدرت خیال پردازی ما را تقویت می کند. کتاب ها و به خصوص مطالعه داستان باعث می شود تا دنیایی را که در داستان برای ما ترسیم شده، در ذهنمان بسازیم و شخصیت هایی را که در کتاب خلق شده اند را در ذهن ترسیم کنیم. این ویژگی منحصر به فرد کتاب خواندن است که در مشاهده فیلم و انیمیشن وجود ندارد.

موفقیت و ثروت

حتما می دانید که موفق­ترین و ثروتمند­ترین افراد روی کره زمین ساعت­های زیادی از وقت خود را به مطالعه و کتابخوانی اختصاص می­دهند. وارن بافت کارآفرین و یکی از ثروتمند­ترین مردان جهان معتقد است هرچه بیشتر یاد ­بگیری، بیشتر پول درخواهی آورد. آقای بافت حداقل روزی ۵ ساعت از وقت خود را در روز به مطالعه اختصاص می­دهد. او گفته است که  روز خود را با کتاب خواندن آغاز می­کند و علاوه بر کتاب خواندن مطالعات دیگری نیز دارد. در واقع وی ۸۰ درصد از روز خود را با مطالعه­کردن سپری می­کند. همچنین یکی از نکات جالب در مورد وارن بافت آن است که گفته می­شود او در نامه‌هایی که سالانه به سهام‌داران خود می‌نویسد به آنها کتاب پیشنهاد می‌کند. بیل گیتس مدیرعامل مایکروسافت و ثروتمند­ترین مرد جهان هفته­ای یک کتاب می­خواند. جالب است که او در مقاله­ای در وال استریت گفته است که یک کتاب او را تکان داده است و انگیزه تاسیس مایکروسافت را در او ایجاد کرده است. او می­نویسد: «در سال ۱۹۹۱ از وارن بافت (مدیر واشنگتن پست) خواستم کتابی را برای خواندن به من قرض دهد و وی نیز کتاب بروکس را داد. تا آن زمان از این کتاب چیزی نمی‌دانستم و حالا بعد از گذشت دو دهه از قرض گرفتن کتاب و گذشت ۴ دهه از انتشار کتاب، می‌توانم بگویم یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه کسب و کار است که خوانده‌ام و آقای وارن اگر این متن را می‌خوانی بدان که هنوز کتاب را به صورت امانت نگه داشته‌ام!» کتابی که بیل گیتس از آن صحبت می­کند مخاطرات تجاری (Business Advantures) است. این کتاب مجموعه داستان‌های خود درباره وال­استریت و کمپانی­های بزرگ امریکایی است که در سال ۱۹۶۹توسط مقاله­نویس نیویورکر منتشر شده است. بیل گیتس علاوه بر آنکه  حدودا ۵۰ کتاب در طول یک سال می‌خواند و در پایان سال فهرستی از بهترین کتاب‌هایی که خوانده است را در وبلاگش  Gates Notes  منتشر می‌کند. اپرا گِیل وینفری، تهیه‌کننده، هنرپیشه، مجری و نویسنده آمریکایی عاشق کتاب خواندن است. در واقع به گفته خودش شروع موفقیت هایش از زمانی بود که تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و برای افزایش مهارت نویسندگی­اش هر هفته یک کتاب می­خواند. خانم وینفری همچنین هر ماه یک کتاب به کتاب‌خوان‌ها معرفی می‌کند تا آن را به عنوان قسمتی از برنامه‌ی «دومین کلوب کتاب اپرا» (Oprah’s Book Club ۲.۰) به بحث بگذارند. مطالعه، عادت هر روزه کارآفرینان و افراد ثروتمند است و بسیاری از آنها بر این نکته تاکید داشته اند که یکی از عوامل موفقیت آنها، عادت به مطالعه بوده است.

به دست آوردن تجربه نزیسته

تحقیقات علمی بسیاری نشان می دهد که زمانی که ما داستانی را می خوانیم یا می شنویم، نورون های عصبی مغزمان به گونه ای تحریک می شوند که گویی آن را تجربه کرده ایم. نتیجه اینکه ما با کتاب خواندن تجربه هایی را کسب می کنیم که خودمان آنها را زندگی نکرده ایم و برای به دست آوردن آن تجربه ها هزینه ای پرداخت نکردیم. بنابراین اگر زمانی با چنین موقعیت هایی مواجه شویم، به دلیل تجربه کردن آن می توانیم بهتر تصمیم گیری کنیم و با موفقیت آن را پشت سر بگذاریم.

افزایش همدلی

همانطور که گفتیم، کتاب خواندن باعث می شود که ما تجربه های زیسته دیگران را کسب کنیم و گفتیم که این تجربه ها در موقعیت های مشابهی که ممکن است برای خودمان به وجود بیاید موثر است و می توانیم در این موقعیت ها بهتر رفتار کنیم. اما فایده دیگر این موضوع آن است که این تجربه ها باعث می شوند ما در برخورد با دیگران و به خصوص افرادی که در موقعیت های خاصی قرار دارند، رفتار همدلانه و بهتری داشته باشیم. برای مثال تصور کنید که داستانی را درباره پسری خواندیم که پدر و مادرش از هم جدا شده اند و در آن داستان خوانده ایم که چقدر برخی رفتار های افراد، آن پسر را آزار داده است. در نتیجه اگر با کودکی مواجه شویم که در چنین موقعیتی قرار دارد با تکیه بر همان تجربه ای که از داستان به دست آورده ایم می توانیم بهتر او را درک کنیم و رفتار بهتری با او داشته باشیم.

اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم

یکی دیگر از فواید کتاب خواندن که به خصوص با مطالعه تاریخ به دست می آید، این است که از گذشته پند بگیریم و گذشته را تکرار نکنیم. حتما این جمله را شنیدید که تاریخ تکرار می شود. یکی از دلایل تکرار شدن تاریخ همین پند و عبرت نگرفتن ما از گذشته است.

تقویت روابط

کتاب خواندن به این دلیل که می تواند در افزایش دایره واژگان و افزایش آگاهی ما منجر شود، می تواند به بهتر حرف زدن و خوب سخن گفتن و در نتیجه بهبود و تقویت ارتباطات ما نیز کمک کند.

افزایش تمرکز

یکی از چالش های زمانه ما این است که به بیماری چندکارگی یا انجام دادن چند کار با هم گرفتار هستیم و همین موضوع باعث می شود تا تمرکز لازم را برای انجام کار ها نداشته باشیم. وقتی کتاب می خوانیم ناچار لازم است که تمرکز داشته باشیم و ذهنمان کمتر پرش داشته باشد. زمانی که به مطالعه عادت می کنیم به مرور این موضوع را احساس می کنیم که تمرکزمان بیشتر می شود. اختصاص زمانی هرچند کم در روز به مطالعه باعث می شود تا ذهنمان آرامش پیدا کرده و با تمرکز روی یک موضوع از دنیای پرهیاهو فاصله بگیریم.

دور شدن از دنیای واقعی و کاهش استرس

یکی از دلایل محبوب کتاب خوان ها برای کتاب خواندن، دور شدن از دنیای واقعی است. کتاب خواندن برای لحظاتی هم که شده ما را غرق در دنیای خیالی داستان می کند و از دغدغه ها و مشکلات دنیای واقعی دور می کند. به همین جهت، کتاب خواندن می تواند در کاهش استرس ما نیز موثر باشد.

حداقل سود کتاب خواندن، ضرر نزدن به دیگران است

اگر همه آنچه را که گفته شد در نظر نگیریم، باید بگوییم که حداقل سود کتاب خواندن است که افرادی که زیاد کتاب می خوانند، خیلی کمتر از سوی آنها به دیگران آزار می رسد و سرشان بیشتر در زندگی خودشان است.

 

همه فواید گفته شده درباره کتاب خواندن در صورتی است که کتابِ خوب بخوانیم نه هر کتابی. البته آنچه گفته شد تعدادی از دلایل و فواید کتابخوانی بود و مطمئنا دلایل بیشتری نیز برای کتاب خواندن وجود دارد. دلیل شما برای خواندن چیست؟